High Performance Aluminum Radiator for Suzuki GRAND VITARA'01 AT
Product Specification:
Manufacturer Part Number |
KJ - 18010 |
| Car Type | GRAND VITARA'01 |
| Core Size | PA 425*598*16/26mm |
| Tank Size | 48/48*620.5 mm |
| Carton Size | 670*130*600mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Thickness | 16mm / 26mm |
| AT / MT | AT |
| Warranty | One Year |
| Function | preventing the car engine from overheating |
| Packaging | Neutral Packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Any special requirement request by you. |
| Delivery | 30~40 days after order confirmed |
| Payment Term | T/T, 30% deposit before production, the balance before shipment |
| Trade Term | FOB SHENZHEN China |
| MOQ | 30 Pcs |
| Sample | Charge sample fee & express fee, but will be return back upon get orders |
KINGA Radiator Specifics and Benefits
1,Helps Reducing Coolant Temperature
2,Extends Engine Life
3,100% New
4,Professional Installer is Highly Recommended
5,100% quality assurance tested
6,Great cooling capacity, twin water channel core design
Advantages Of KINGA Radiator
1. Original /OEM quality and competitive price.
2. Professional work team and quick service.
3. Strong and standard package.
4. Fast and safe delivery.
5. Long export experience in Middle east, Northern Europe, Southeast Asia, North America, Africa, Brazil.
6. Clear details photos what you see is what you get.
7. Able to develop & produce according to customer specification with technical drawing.
Radiator Structure
1 |
Filler Neck | 8 | Side Plate | 15 | Bottom Header Plate |
| 2 | Top Header Plate | 9 | Core Height | 16 | Water Switch |
| 3 | Inlet Pipe | 10 | Fin | 17 | Bottom Tank |
| 4 | Top Tank | 11 | Tube | 18 | Oil Cooler |
| 5 | Top Mounting Pins | 12 | Core Width | 19 | Out Pipe |
| 6 | Fan Mount | 13 | Core Thickness | ||
| 7 | Overflow Pipe | 14 | Clip |
FAQ
Q1. Are you a Manufacture or Trading Company?
A: We are manufacturer and trading company of auto parts, we have been in this line for more than 20 years.
Q2. Brand Positioning
A: To be the first choice of parts purchasing for the small and medium-sized overseas buyers as a supplier with complete variety and no MOQ limit.
Q3. What is the delivery date?
A: It takes 5 to 7 days if there is stock, but takes 45 days if there is no stock.
Q4. What is the packet?
A: Neutral packing or customer made packing.
Contact Us
| Factory Address | Guangcong Road No:18 Conghua Economic Technique Development Area, Guangzhou, Guangdong, China |
| Zipe Code | 510900 |
| Contact Person | Daisy Huang |
| Tel | 0086-13710537051 |
| 0086-13710537051 | |
| KJ036@KJ1688.COM |
KINGA RADIATOR, YOUR BEST CHOICE
Welcome to contact us!
Hot Tags: aluminum radiator for suzuki grand vitara'01 at, manufacturers, wholesale, quality
