LAND ROVER 05 - 09 MT AUTO RADIATORS
Basic Information
| Manufacturer Part Number | KJ-54010 |
| Car type | LAND ROVER 05 - 09 MT |
| Carton Size | 745*105*550 mm |
| Thickness | 16 |
| Core Size | PA 610×458×32 mm |
| Tank Size | 48/48×476 mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Transmission | MT |
| OEM | PCC000321 |
| Inlet/Outlet size | Diameter 34mm |
| OEM | 1300133/1300135 |
| Packing |
Packing:Neutral packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Cardboard Protector |
| Appearance Package | Can custom design or our factory packing or brand Packing |
Description:
1.high heat transfer ,superior corrosion and humidity Resistance.
2.Aluminum tube-fin hard brazing method adopted for core assembly.
3..Excellent heat dissipation performance due to tube/fin structure.
4.Factory manufacturer
5.Qualifications: ISO9001:2000, ISO/TS16949
About Our products
All the products before shipping out are tested in house which is stricter than industry standard. And every processing step will have the QC to check the quality to see if the item reach the standard quality or not. We have certifications for ISO900 ,TS16949 . When the radiators are finished, we will test it
by Precision Leak Equipment. In order to make sure the customers satisfy with our products .
100% leak test on the radiators for 62s
100% leak test with Nitrogen for 15s
Hot Tags: land rover 05 - 09 mt auto radiators, manufacturers, wholesale, quality
