AUTO PARTS RADIATOR FOR LAND ROVER DEFENDER 2.5 TD 98 - MT
Product Description
| Application for car type | LAND ROVER DEFENDER 2.5TD 98 - MT |
| OEM | PCC001020 |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 553×438×40 mm |
| Thickness | 40 mm |
| Tank size | 63/63×451 mm |
| Carton size | 750*135*480mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Introduction
Made out of high quality 100% aluminum which cooling efficiency,light weight ,perfect for performance vehicles.
1)Super capacity than your stock cooling, great performance upgrade;
2)We garranty that all our products are made of the best materials and advanced manufacture technique;
3)All our products are 100% fully tested to ensure top quality
4)Aluminum radiator for 1970-1974 Pontiac firebird 3 Row Core
Quality Assurance
We feel proud to state that quality is our forte and utmost care is taken at all stages of production to ensure non possibility of any flaw. The well-defined quality policy followed at Nissim, focuses on:
"To provide products and services of premier quality standards and make them available to our clients at optimal costs."
"To pursue our commitments made to our clients of delivering superior quality products by bringing continuous improvement in our technological processes, making optimum utilization of available resources and providing necessary training to the employees to deliver effective results."
Welcom to contact us
|
Company name |
Guangzhou Kinga Auto Parts Industry Manufacture Co.,Ltd |
|
Factory address: |
Guangcong Road No.18 Conghua economic department area |
|
Export department Tel: |
86-20-87815083 |
|
Postal code: |
510900 |
|
Company Website |
http://www.aluminiumcarradiators.com |
Hot Tags: auto parts radiator for land rover defender 2.5 td 98 - mt, manufacturers, wholesale, quality
