Engine Parts Auto Radiator for Honda CIVIC'01-05 ES7/ES8 MT
Product Specification:
Manufacturer Part Number |
KJ - 17062A |
| Car Type | CIVIC'01-05 ES7/ES8 |
| Core Size | PA 350*648*16mm |
| Tank Size | 33/40*678 mm |
| Carton Size | 725*120*515mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Thickness | 16mm |
| AT / MT | MT |
| OEM | 19010-PMM-A01/A02 19010-PLC-J01 |
| Warranty | One Year |
| Function | preventing the car engine from overheating |
| Packaging | Neutral Packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Any special requirement request by you. |
| Delivery | 30~40 days after order confirmed |
| Payment Term | T/T, 30% deposit before production, the balance before shipment |
| Trade Term | FOB SHENZHEN China |
| MOQ | 30 Pcs |
| Sample | Charge sample fee & express fee, but will be return back upon get orders |
Our Strengths
Some of the factors that have made us a choice amongst our clients are:
• Assured quality of our range of products
• Customized solutions
• Experienced workforce
• Time bounded production and delivery
R&D Capability
1. Design according to the provided size and the performance parameters
2. Develop the radiator cooling system with OEM factory synchronously
3. Develop according to the customer samples
4. Design and develop the same or upgraded type radiators according to the samples and users’ special requirements.
Company Information
Guangdong Kinga Auto Parts Industrial Manufacture Co., Ltd specializes in producing different kinds of radiator, condenser for many automobiles, such as copper radiator, aluminum radiator, condenser, oil cooler, intercooler, air conditioning evaporator, heater, etc. We are integrating R&D, designing, mould making, production and sale as a whole; our company undertakes the business of developing and producing plastics, ironware for different kinds of automobiles. We are always hunting to be one of the vital heat exchanger manufacturers in China.
Hot Tags: engine parts auto radiator for honda civic'01-05 es7/es8 mt, manufacturers, wholesale, quality
