BRAZED ALUMINUM CAR RADIATOR TOYOTA LEXUS 95 - 99 RX300 AT
Product Description
| Application for cartype | SUZUKI 2005 ESCUDO/ GRAND VITARA AUTOMATIC |
| OEM | 17700-65J10 |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 450*688*16/26mm |
| Oil Cooler | Diameter 22*350mm |
| Thickness | 16/26mm |
| Tank size | 48/48*717mm |
| Carton size | 770*110*640mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
| Certification | ISO9001/ TS16949 |
Features
1. Materials: aluminum and plastic, ratio-frequency welded tube
2. Excellent air tightness and core pressure resistance
3. High heat transfer, superior corrosion and humidity resistance
4. High quality, competitive price, best service.
Company Brief
GUANGZHOU KINGA AUTOPARTS INDUSTRY MANUFACTURE CO.,LTD
We are the professional auto parts supplier in Guangzhou, China. We have been specialized in wholesales and
exporting of auto parts for more than 14 years. We mainly produce the auto parts radiator ,condenser,heater and
intercool for Chinese cars, Japanese cars and Korean cars,European Car..... Our products are exported widly to
Middle East, SouthEast Asia, South America, Africa, East Europe, Australia and other areas.

Hot Tags: brazed aluminum car radiator toyota lexus 95 - 99 rx300 at, manufacturers, wholesale, quality
