Basic Info
Model NO.: KJ-14135-PA26/32/36
Body Material: Aluminium
Certification: ISO9001, TS16949
Cooling Fluid Type: Alcohol
Radiator Core Type: Tube-fin
Cooling Fluid Brand: Mobil
Core Size: PA 425 * 628 * 26 / 32 / 36 Mm
Core Material: Aluminium
at / Mt: at
Core Thickness: 26 / 32 / 36 Mm
Place of Origin: Guangzhou China ( Mainland )
Transport Package: Neutral Packing / Vvo Packing / Blister Packing
Origin: China
Component: Radiator
Cold Style: Water-cooled
Structure: Open Type
Radiator Type: Cross-flow
Water Temperature Sensor Type: Switch Type
Type: Car Radiator
Tank Size: 55 / 55 * 659 Mm
Oil Cooler: 22 * 350 Mm
Cartype: Montero Sport′97-04
OEM: Mr239627/Mr355474
Trademark: KINGA
Specification: PA 425 * 628 * 26 / 32 / 36
HS Code: 8708911000
Product Description
High Quality Mitsubishi Radiator for MONTERO SPORT'97-04 AT
Reasons for choosing us
1) Professional Factory :
Specialize in manufacturing heat exchangers (car radiator / condenser) for over 10 years.
2)Work Team :
More than 400 workers, including a professional technical team .High Quality
3) Wide Use :
Over 5000 kinds of high quality products , which exported all over the world .
4) Rapid Response:
We will reply within 24 hours after receiving your letter . If you have any question , welcome to call us.
5) Efficient Service:
Competitive price with best quality and excellent reputation.
KINGA RADIATOR , TAKE YOU THE NICE VIEW !
Product Details
| Core Size | 425 * 628 * 26 / 32 / 36 mm |
| Tank Size | 55 / 55 * 659 mm |
| Car Type | MONTERO SPORT'97-04 |
| Core Thickness | 26 / 32 / 36 mm |
| Oil Coller | Φ 22 * 350 mm |
| Carton Size | 700 * 140 * 560 mm |
| Core Material | Aluminium |
| Manufacturer Part Number | KJ-14135-PA26/32/36 |
Features
1. Materials: aluminum and plastic, ratio-frequency welded tube
2. Excellent air tightness and core pressure resistance
3. High heat transfer, superior corrosion and humidity resistance
4. High quality, competitive price, best service.
Contact us
| Company name: | Guangzhou Kinga Auto Parts Industry Manufacture Co.,Ltd |
| Factory address: | Guangcong Road No.18 Conghua economic department area |
| Export department Tel: | 86-20-87810068 |
| Tel: | 0086-13560106402 |
| Fax: | 86-20-87819013 |
| Postal code: | 510900 |
| Company Website | http://www.aluminiumcarradiators.com |
If you're satisfied with our quality mitsubishi montero sport 1997-2004 radiator nissens 68154, please be free to contact our professional and experienced manufacturers. The wholesale service, good after-sale service and fast delivery are also offered.

