BRAZED ALUMINUM CAR RADIATOR TOYOTA LEXUS'07-10 LS460 MT
Product Description
| Application for cartype | TOYOTA LEXUS'07-10 LS460 MT |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 450*708*16/26 mm |
| Thickness | 16/26mm |
| Tank size | 48/48*735 mm |
| Carton size | 780*130*595mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Features
1. Materials: aluminum and plastic, ratio-frequency welded tube
2. Excellent air tightness and core pressure resistance
3. High heat transfer, superior corrosion and humidity resistance
4. High quality, competitive price, best service.
Products Picture

Kinga main products and the main countries Kinga is selling to
Kinga is specialized in producing Radiator and condenser for cars, vans, jeeps, pickups and commercial vehicles of Japan,Europe and the united states.
The United States Mexico, Costa Rica, Panama, Nicaragua, El Salvador, Dominican Republic, Jamaica, Barbados, Colombia, Peru, Bolivia, Brazil, Paraguay, Chile, Japan, the Philippines, Thailand, Cambodia, Malaysia, Brunei, Indonesia, Nepal, Bangladesh, Cyprus, India, Pakistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Lebanon, Syria, Qatar, Iraq, Iran, Israel, Turkey, Yemen, Bahrain, United Arab Emirates, Jordan, Kuwait, Oman, Saudi Arabia, Lithuania, Russia, the Netherlands, Portugal, Ukraine, Greece, Egypt, Libya, Morocco, Tunisia, Kenya, Ethiopia, Uganda, Nigeria, Ivory Coast,Botswana, Mauritius, Angola, Australia,and so on: more than 62 countries

Hot Tags: brazed aluminum car radiator toyota lexus'07-10 ls460 mt, manufacturers, wholesale, quality
