AUTO PARTS RADIATOR FOR TOYOTA LEXUS'07-10 LS460 MT
Products Specification
| Application for car type | TOYOTA LEXUS'07-10 LS460 MT |
| OEM | |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 450*708*16/26 mm |
| Thickness | 16/26mm |
| Tank size | 48/48*735 mm |
| Carton size | 780*130*595mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Products Picture
Manufacturing Facilities
As one of the leading manufacturers of Automotive Radiators, we have established a modern workshop. To meet their ever-increasing demands it becomes mandatory for us to adopt latest manufacturing methods at our production unit. Spread across vast area, our production unit has a satisfying installation capacity.
Quality Assurance
To provide products and services of premier quality standards and make them available to our clients at optimal costs.
To pursue our commitments made to our clients of delivering superior quality products by bringing continuous improvement in our technological processes, making optimum utilization of available resources and providing necessary training to the employees to deliver effective results."
Hot Tags: auto parts radiator for toyota lexus'07-10 ls460 mt, manufacturers, wholesale, quality
