AUTO COOLING CAR RADIATOR FOR ISUZU TROOPER AT
Detailed Product Description
| Manufacturer Part Number | KJ-13013 |
| Car type | ISUZU TROOPER AT |
| Carton Size | 680*100*570mm |
| Thickness | 16//26/32 mm,Depend on your demand |
| Core Size | PA 480*608*16/26/32 mm |
| Tank Size | 50/50*636 mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Transmission | AT |
| Inlet/Outlet size | Diameter 38mm |
| Packing |
Packing:Neutral packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Cardboard Protector |
| Appearance Package | Can custom design or our factory packing or brand Packing |
Our Production range
KINGA is engaged in all aluminum radiator and condenser manufacture, and undertaking development and manufacture, i.e. design and production on samples
provided and material process of stamped plastic auto parts and hardware, combining research, design, mould manufacture, production, and distribution
Quality Assurance
We feel proud to state that quality is our forte and utmost care is taken at all stages of production to ensure non possibility of any flaw. The well-defined quality policy followed at Nissim, focuses on:
To provide products and services of premier quality standards and make them available to our clients at optimal costs.
To pursue our commitments made to our clients of delivering superior quality products by bringing continuous improvement in our technological processes, making optimum utilization of available resources and providing necessary training to the employees to deliver effective results."
We are active as a quality-conscious company and have an experienced team of quality monitors, which ensure that only a flawless range of precision-machined radiators. We use quality raw material such as brass and copper, which is sourced from the reliable sources.
Quality inspectors at our organization checks our entire range on certain parameters, such as:
1. Dimensional accuracy
2. Finishing
3. Durability & Reliability
4. Corrosion and abrasion resistance
5. Efficiency
Hot Tags: auto cooling car radiator for isuzu trooper at, manufacturers, wholesale, quality
