Basic Info.
Product Description
Radiator Features
| Manufacture Part Number | KJ-13028 |
| Cartype | ISZ ELF 4.3/4.6D`98-02 MT |
| Core Size | PA 450*468*36mm |
| Tank Size | 52/52*493.5mm |
| Thickness | 16/26mm |
| Carton | 515*120*595mm |
| Transmission | MT |
| OEM | 8-97241-082-0 |
Trade Information
| Place of Origin | Guangzhou China |
Delivery Time | 45DAYS |
Packing | As The Customer Request/ Neutral Packing / Foam Corner Protector |
Company type | Manufacture |
Delivery Port | SHENZHEN or Guangzhou |
Max. Production Capacity | 70000 Pieces / Month |
| Warranty | 12 Months |
KINGA Radiator Specifics and Benefits:
1,Helps Reducing Coolant Temperature
2,Extends Engine Life
3,100% New
4,Professional Installer is Highly Recommended
5,100% quality assurance tested
6,Great cooling capacity, twin water channel core design
KINGA COMPANY PROFILE
Guangzhou KINGA Autoparts Industry Manufacture CO.,Ltd was founded in 2003, is a sci-tech enterprise engaged in research & development, mold processing, manufacturing and exporting for aoto heat exchange products in cluding Auto radiator, A/C condenser, Intercooler, evaporator heater radiator, etc..
Customer Evaluation
1.We have been clients of Kinga for over 6 years. Their radiator product is second to none, a very professional business. A very friendly team, with exceptional customer care, we wouldn't think of going to anyone else for all of our product needs. As the saying goes "Forget the rest when you already have the Best". We would highly recommend Kinga.
-- Mr Anand from Kuwait
2.KINGA it's a professional manufacturer,good quality,good service and goo price! I order a 20ft container this time. I will order with Kinga again.
-- Mr Bilaal bhana
3.It is a pleasant experience to cooperate with KINGA.They are fast-reacted and offer good and stable-quality products. I just need to wait my ship now.
-- Mr Henri Torbey from USA
KINGA has passed national certifiled laboratory tests and has been certified by IATF1649 International Quality Management System.
Contact Way
| Factory Address | Guangcong Road No:18 Conghua Economic Technique Development Area, Guangzhou, Guangdong, China |
| Zipe Code | 510900 |
KINGA RADIATOR, CALM DOWN YOUR ENGINE
WELCOME!
Hot Tags: isz car radiator for elf 4.3/4.6d`98-02 mt (oem:8-97241-082-0), manufacturers, wholesale, quality
