AUTO RADIATOR BMW 520/523/528 I 95-E39 MT
| cartype | BMW 520/523/528i'95- E39 MT |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA520*438*32 mm |
| Thickness | 32 mm |
| Tank size | 60/60*457.5 mm |
| Carton size | 775*115*515mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Competitive Advantages
1. We have five workshops including plastic injection, metal pressing, mould developing, assembly, and quality
control, which make us have a good lead time and good price. The best is we can control the quality of the materials
by ourselves.
2. We have the certifications: ISO/TS16949, ISO9001:2008,.
3. For some hot selling items, we have the stock in our warehouse, we can deliver the samples or small order in
a short time.
In order to offer you the best price and service ,please kindly provide us the following information:
1. Car Brand
2. OEM /DPI parts number
3. Order quantity
ALUMINUM RADIATOR WORKING SHOP
Equiped with a whole set of professional production line for the vechile engine cooling system,the workshop has been
manufacturing over 5000 various of aluminum radiators for different types of vechiles and engine machines.
Hot Tags: AUTO RADIATOR BMW 520/523/528i'95- E39 MT, manufacturers, wholesale, quality
