If you're satisfied with our quality BMW 320i/325i'87-00 E30 AT REPLACEMENT RADIATOR, please be free to contact our professional and experienced manufacturers. The wholesale service, good after-sale service and fast delivery are also offered.
1.The radiator is the most prominent part of the system . Coolant that has traveled through the engine is pumped
BMW 320i/325i'87-00 E30 AT REPLACEMENT RADIATOR
Products Information:
| Application for cartype | BMW 320i/325i'87-00 E30 AT |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 440*438*32mm |
| Thickness | 32mm |
| Tank size | 60/60*457.5 mm |
| Carton size | 600*110*510mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Our radiator for different models
| TOYOTA | BENZ | BMW | VOLKSWANGEN | CHRYSLER |
| CITROEN | DAIHATSU | DAEWOO | GMC | SUBARU |
| FORD | FIAT | HONDA | LAND ROVER | MITSUBISHI |
| NISSAN | PEUGEOT | LEXUS | MAZDA | RENAULT |
| SUZUKI | VOLVO | HYUNDAI | SUBARU | OPEL |
Radiator Quality
1.The radiator is the most prominent part of the system . Coolant that has traveled through the engine is pumped
through the tubes of the radiator and is cooled off for another round.
2.So Water Radiator's quality is very important for the car . And about the qutlity , our facory using superior quality raw
2.So Water Radiator's quality is very important for the car . And about the qutlity , our facory using superior quality raw
materials that are available in different specifications and sizes . Our durable and precision radiators can be
customized as per the specific requirements of our clients .
3.We are a quality conscious company and ensure that the industrial and automotive radiators offered by us meets
3.We are a quality conscious company and ensure that the industrial and automotive radiators offered by us meets
the international standards of quality , durability and performance .
Hot Tags: BMW 320i/325i'87-00 E30 AT REPLACEMENT RADIATOR, manufacturers, wholesale, quality
