HYUNDAI Aluminum Auto Radiator SONATA 2.0'11-12 AT/ KIA OPTIMA 2.0'11- AT
Products Specification:
| Application for car type | HYUNDAI SONATA 2.0'11-12 AT/KIA OPTIMA 2.0'11- AT |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 465*478*16/26 mm |
| Thickness | 16/ 26 mm |
| Tank size | 46.5/46.5*490 mm |
| Carton size | 670*165*580 mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Kinga company information:
1.Product: Professional manufacturer for radiators and spare parts
2.Staff: More than 450
3.Experience: More than 20 years export experiences
4.Size of factory: 100000 square meter
5.Certification: SO9001: 2000& TS14969
Kinga Advatage Service
1. Professional & excellent engineer team
Kinga have our own professional & excellent engineers to develop and design products, which make sure
technological and innovative Radiators and Condensers for our customers!
2. High quality service
If you have any question, just feel free to contact us. We'd like to provide you with high quality service to
meet your special requirements.
3. Offer sample design
For any customers who send us products samples, we will design and develop better products for you!
4. Best quality
Kinga just have one quality with same high-quality raw material. We choose best raw material supperlier to
produce best and suitable products for you.
5. Competitive price
Kinga has its own big factory, who is even the biggest radiator manufacturer in China. So mwe can offer
you competitive price and have the ability of mass production!
Good after sale sevice
Kinga producing & developing & sales teams can offer the fast and high efficiency after-sale
service. Kinga's products export the global market, which are sinecely responsible for customers.
Kinga has a complete supply system for auto parts, which can ensure the company's needs
of products accessories. Kinga has big warehouses to store widely used products, which is good
for improving the delivery time. By the way, you can contact us any time at your convenience!
Hot Tags: HYUNDAI Aluminum Auto Radiator SONATA 2.0'11-12 AT/ KIA OPTIMA 2.0'11- AT, manufacturers, wholesale, quality
