If you're satisfied with our quality EFFICIENT COOLING ALUMINUM HYUNDAI AUTO RADIATOR FORHYUNDAI KIA GRAND CSMIVEL VQ2.7'06, please be free to contact our professional and experienced manufacturers. The wholesale service, good after-sale service and fast delivery are also offered.
Quality Control
Product Description:
capacity.
available resources and providing necessary training to the employees to deliver effective results."
Quality Control
Quality Control
Efficient Cooling Aluminum Hyundai Auto Radiator For HYUNDAI KIA GRAND CSMIVEL VQ2.7'06- AT 25310-4D800
Product Description:
| Application for cartype | SWIFT 1991-1.0i/1.3i |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Process | Hard Brazing |
| Radiator Core Type | Tube-fin |
| Material | Aluminum core/plastic tank |
| Core size | PA 350*318*16mm |
| Thickness | 16mm |
| Tank size | 32.5/ 47*342mm |
| Carton size | 395*105*525mm |
| HS code | 8708911000 |
| Price Terms | FOB Shenzhen/Guangzhou |
| Payment Terms | TT 30% deposit, 70% against B/L copy |
| Warranty | 12 month |
| Package Type | EPE mats inside, vacuum packaging, Bubble bags, others |
| Export Markets | Global |
Manufacturing Facilities:
As one of the leading manufacturers of Automotive Radiators, we have established a modern workshop.
To meet their ever-increasing demands it becomes mandatory for us to adopt latest manufacturing
methods at our production unit. Spread across vast area, our production unit has a satisfying installation
capacity.
Quality Assurance:
We feel proud to state that quality is our forte and utmost care is taken at all stages of production to
ensure non possibility of any flaw. The well-defined quality policy followed at Nissim, focuses on:
"To provide products and services of premier quality standards and make them available to our clients at
optimal costs.""To pursue our commitments made to our clients of delivering superior quality products
by bringing continuous improvement in our technological processes, making optimum utilization of
available resources and providing necessary training to the employees to deliver effective results."
Hot Tags: EFFICIENT COOLING ALUMINUM HYUNDAI AUTO RADIATOR FORHYUNDAI KIA GRAND CSMIVEL VQ2.7'06, manufacturers, wholesale, quality
