Basic Info
Model NO.: KJ-17023
Body Material: Aluminium
Certification: ISO9001, TS16949
Cooling Fluid Type: Alcohol
Radiator Core Type: Tube-fin
Cooling Fluid Brand: Mobil
Carton Size: 750X120X505mm
Core Material: Aluminum
Lead Time: 30-40 Days
Price Term: FOB Shenzhen
OEM: 19010-Poh-A51/POF-J510m 19010-Pod-J52/J510m
Specification: PA 350*668*16mm
HS Code: 8708911000
Component: Radiator
Cold Style: Water-cooled
Structure: Open Type
Radiator Type: Cross-flow
Water Temperature Sensor Type: Switch Type
Car Type: Accord′94-97 CD5
Tank Size: 33/48X699mm
Tank Material: Plastic
Payment Term: 30% Tt Deposit
Manufacturer Part Number: Kj-17023
Trademark: KINGA
Origin: China
Product Description
Auto Radiator for Honda ACCORD'94-97 CD5 AT
Product Details
| Manufacturer Part Number | KJ-17023 |
| Car Type | ACCORD'94-97 CD5 |
| Carton Size | 750*120*505mm |
| Oil cooler | Diameter 22*325mm |
| Transmission | AT |
| Thickness | 16mm |
| Core Size | PA 350*668*16mm |
| Tank Size | 33/48*699mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
Question & Answer
20GP container about 450pcs
40HQ container about 1050pcs
Warranty:12 months
WHY CHOOSE US
1) Work Team
More than 400 workers , including a professional design team .
2) Professional Factory
We are manufacturer , specializing in manufacturing heat exchangers for over 10 years .
3) Wide User
Over 5000 kinds of high quality products , which exported all over the world .
4) Large Productivity
60000pcs per month .
A Great Number of Radiators Supply
| Car Brand | Cartype | OEM | Size |
| TOYOTA | CAMRY'03 MCV30 | 16400-20260/20270/20320/0A240 | PA16/26AT |
| TOYOTA | CELICA'87-89/CARINA'83 | 16400-74070 | PA16/26AT |
| ISUZU | TROOPER'92-02 | 8943752755/8943752756 | PA16/26/32AT |
| MITSUBISHI | LANCER'03-06 | MR464612 | PA16/26/36MT |
| NISSAN | BLUEBIRD'93-98 U13 | 21460-0E200/0E600/1E400 | PA16/26AT |
| NISSAN | SUNNY'00 N16/B15/QG13 | 21410-4M400/4M407 | PA22/26MT |
| RENAULT | CLIO/KANGOO 1.2'98-01 | 7700430784 | PA22/26MT |
| VOLKSWANGEN | BEETLE'98-01 | IC0121253A/C | PA26/32MT |
| CITROEN | CITROEN XANTIA 1.9D'93- | 1301.R5 | PA16/26MT |
| LAND ROVER | RANGE ROVER SPORT'10-13 | LR015560 | PA36/MT |
| FIAT | FIAT UNO'83- | 7556132/7556137/773940 | PA16/26MT |
| VOLVO | VOLVO 940'90-2.0I/2.3I | 8601002/8603855 | PA32/AT |
| BENZ | BENZ ACTROS'96- 18 TONS | 9425001103/1703/3103/3203 | PA40/48AT |
Our R&D Capability
1. Design according to the provided size and the performance parameters
2. Develop the radiator cooling system with OEM factory synchronously
3. Develop according to the customer samples
4. Design and develop the same or upgraded type radiators according to the samples and users' special requirements.
More information about us:
| Company name | Guangzhou Kinga Auto Parts Industry Manufacture Co.,Ltd |
| Factory address | Guangcong Road No.18 Conghua economic department area |
| Export department Tel | 86 - 20 - 87815083 |
| Mobile | 0086 - 13711707424 |
| Fax | 86 - 20 - 87819013 |
| Postal code | 510900 |
| Company Website | http://www.aluminiumcarradiators.com http://www.kj1688.com |
If you're satisfied with our quality auto engine water cool radiator for honda accord 94-97 cd5 at, please be free to contact our professional and experienced manufacturers. The wholesale service, good after-sale service and fast delivery are also offered.

