17700-60b22Auto Parts Car Radiator for Suzuki Cultus Mt
Detailed Product Description for Suziki Cultus Radiator
| Manufacturer Part Number | KJ-18057-PA16 KJ-18057-PA26 |
| Car Type | Suzuki CULTUS MT |
| Carton Size | 430*105*535mm |
| Thickness | 16 / 26 mm,depend on your demand |
| Core Size | PA 350*358*16/26mm |
| Tank Size | 47/50*377mm |
| Core Material | Aluminum |
| Tank Material | Plastic |
| Transmission | MT |
| Inlet/Outlet size | Diameter28mm |
| OEM | 17700-60B22 |
| Packing | Packing:Neutral packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Cardboard Protector |
| Appearance Package | Can custom design or our factory packing or brand Packing |
Production Process for Aluminum Radiator
Fin Production
Ultrasonic wave wash
Core assembling
Core brazing
Spare parts machining
Leakage&pressure
Packaging
All the Car Radiators are tested in house which is stricter than industry standard.Every processing step
will have the QC to check if the item reach the standard or not. We have certifications for ISO900,TS16949.
When the radiator was finished,we will test it by Precision Leak Equipment.
Product application for Aluminum Radiator
Our Aluminum tank production Department has set of professional equipment production line for vehicle engine
radiator cooling system to manufacture more than 3,000 various products for aluminum radiator used by
different types of vehicles and engineering machines.
Kinga Radiator for different cars
TOYOTA | BENZ | BMW | VOLKSWANGEN | CHRYSLER |
| AUDI | FAW | DAEWOO | GMC | SUBARU |
| FORD | MAZDA | HONDA | LAND ROVER | MITSUBISHI |
| NISSAN | ISUZU | VOLVO | HYUNDAi | SUBARU |
Trade information
Trade Terms | FOB ShenZhen |
| Payment Terms | L/C T/T, Western Union |
| Payment Condition | 30% deposit in advance, 70% balance before delivery |
| Delivery Time | 30-40 working days after Money received |
| Packing | Neutral packing / Foam Corner Protector / Blister Packing / Cardboard Protector |
| Shipping | By sea |
| Min-order | 30PCS |
| warranty. | One year |
| Fob price | We will quote you the Fob price after you confirm the Model radiator you want and how many |
About us
Kinga Auto Parts Industrial Co.,ltd was founded in 2003.Our factory is specializing in
the manufacture and export of radiator & condenser & auto parts & hardware for more than 20 years.
Hot Tags: 17700-60b22 auto parts car radiator for suzuki cultus mt, manufacturers, wholesale, quality
